Ένα τραγούδι σταθμός στην καριέρα της Madonna Το κλιπ γυρισμένο σε μαύρο άσπρο, αναδεικνύει το χρόνο που ψυχρός, αδυσώπητος περνάει και σβήνει τα πάντα στο πέρασμα του… Τι μένει; Τ’ αχνάρια του σε μαυρόασπρες εκτυφλωτικές αστραπές, τα ονόματα όμως που πέρασαν η Madonna τα γράφει με ανεξίτηλες πινελιές στο παλίμψηστο των αναμνήσεων μας…
“Vogue”, 1990
Στο νου μου έρχεται και ο Έλβις. Μοναδικός για την σπουδαία φωνή του και εμφάνιση – τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό, γιατί είχε την τάση να εξοικειώνεται αμέσως με το κοινό του, με έναν – έναν ξεχωριστά. Το ίδιο και η Μέριλιν… Τόσο λαμπερή παρουσία με μια τροχιά στο καλλιτεχνικό στερέωμα ανεξίτηλη πλην όμως σύντομη όπως και του Έλβις…
Και η Madonna στο video-clip; Είναι μια σύγχρονη Θεά. Το αστραπιαία φωτεινό της χαμόγελο, το αψεγάδιαστο πρόσωπο, μαγνητίζουν μέσα σε μια στιγμή άπιαστη, τόσο οικεία… Φωτο Om Shanti… περισσότερα εδώ.
![Madonna](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2012/09/madonna.jpg?resize=524%2C449)
![Madonna Ray of Light](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2012/09/Madonna_sm.jpg?resize=200%2C159)
![Madonna Vogue](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2012/09/madonna_vogue.jpg?resize=600%2C586)
![](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2012/09/presley.jpg?resize=900%2C397)
![Madonna](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2012/09/madonna_breathless.jpg?resize=440%2C440)
Madonna Ray of Light στο Silencio-Philosofia – περισσότερα εδώ
Om shanti-shanti
Vogue Album “I’m Breathless” 1990