Ραντεβού στον Αέρα
Σκηνοθεσία: Jason Reitman
Πρωταγωνιστούν: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick
Σενάριο: Jason Reitman – (Από το βιβλίο του Walter Kirn)
Είδος: Κοινωνική
Έτος: 2009
Τιμητικές διακρίσεις (Κυριότερες): Υποψηφιότητα για 6 Όσκαρ
Με μια βαλίτσα πάντα στο χέρι ταξιδεύοντας σε όλη την επικράτεια, περνώντας διαρκώς από αίθουσες αναμονής αεροδρομίων, σε αίθουσες εταιρειών – απολύοντας υπαλλήλους, ο Ryan Bingham θα συναντήσει την Alex Goran μια άλλη εκπρόσωπο, εν δυνάμει ανταγωνίστρα του στο επάγγελμα αλλά και ερωτική σύντροφος.
Το έργο αυτό αναδεικνύει τον Τζωρτζ Κλούνει σαν ηθοποιό Α΄ μεγέθους. Έπαιξε το ρόλο του σκληρού “απολυτή” προσωπικού Ryan Bingham με μια πειστική και δυναμική ένταση —αποστασιοποιημένου από προσωπικές αναμείξεις, εμπάθεια, σκληρότητα – ήταν ένας “παρηγορητής” ψυχών – στέλεχος επιτυχημένο στην αποστολή που είχε να “χρυσώνει το χάπι” για κάθε νέο απολυόμενο.
Το θέμα άκρως επίκαιρο, λόγο της οικονομικής κρίσης – καθ’ όσον πολλές επιχειρήσεις προβαίνουν σε απολύσεις – κάποιος πρέπει να τις ανακοινώνει στους αφορώντας τους.
Υπόθεση: Η εταιρεία όπου εργάζεται ο Κλούνεϊ, ακριβώς αυτό το ρόλο επιτελεί. Χρειάζεται κάποιον που θα ταξιδεύει σ’ όλη τη χώρα, εν προκειμένω στις ΗΠΑ, που θα δίνει διαλέξεις στους ενδιαφερόμενους – στελέχη επιχειρήσεων, σε στυλ σεμιναρίων που τους αφορούν, πάνω στην ανάγκη προσαρμογής σε νέα δεδομένα. Δεδομένα που εστιάζονται πάνω στην ουδετερότητα, την ψυχραιμία και την ελάφρυνση του φορτίου που ο καθένας κουβαλά. Ο ρόλος έπεσε κουτί διότι χρειαζόταν κάποιος να έχει το παρουσιαστικό – δυναμική εμφάνιση, αποφασιστικότητα, πειθώ, θεληματικότητα για να ανακοινώνει την απόλυση, ενώ παράλληλα θα τη δικαιολογούσε μέσα στη συγκυρία – μέσα σ’ ένα ψυχολογικό πλαίσιο ανόρθωσης του πεσμένου ηθικού του υφιστάμενου την απόλυση.
![Jason Reitman](https://i0.wp.com/www.magikokouti.gr/blog/wp-content/uploads/2010/03/J.Reitman.jpg?resize=250%2C188)
Όποιος είδε το έργο αντελήφθη αμέσως την υποκριτική δύναμη του Κλούνει που παίζει το ρόλο του ιπτάμενου επαγγελματία απολυτή. Χρειαζόταν κάποιος που να πείθει, καθησυχάζοντας – με μια δυναμική και σθεναρή παρουσία. Αυτός ο άνθρωπος όμως, για να μπορεί να ανταπεξέρχεται σωστά στο ρόλο του, να επιτυγχάνει πλήρως στην αποστολή του, θα έπρεπε αυτό το ρόλο – μακρυά από συναισθηματισμούς και ενδοιασμούς, να τον έχει ενδυθεί και στην προσωπική του ζωή να είναι ανεξάρτητος, δυναμικός, χωρίς ανώφελα συναισθήματα – μόνο έτσι θα έβγαινε καθαρά η εικόνα της καθησυχαστικής πειθούς, της δύναμης και της αποφασιστικότητας, μέσα στα νέα δεδομένα προς αντιμετώπιση, που θα έπρεπε κάθε φορά να παρουσιάζει στους υποβιβαζόμενους πια σε ανέργους.
Ο Κλούνεϊ είναι υποψήφιος για Όσκαρ α΄ανδρικού ρόλου. Κάθε Όσκαρ είναι συνάρτηση και των άλλων υποψηφιοτήτων αλλά και του ειδικού βάρους της ταινίας στην οποία παίζει ο ηθοποιός – όμως θα ‘πρεπε να το πάρει γιατί είναι ένας περίφημος ηθοποιός, και η ταινία είχε άκρως επίκαιρο θέμα, που δεν έκρυβε ή παραποιούσε την αλήθεια —ήταν ακριβώς η κοινωνία που περιέγραφε, η πιστή αναπαράσταση της σημερινής, μέσα στις παραμέτρους της παγκοσμιοποιημένης “εν κινδύνω” οικονομίας, όλων των αδυναμιών και κινδύνων που αυτή επιφέρει, και που καλούνται τώρα οι κυβερνήσεις να επιλύσουν.
Η ταινία σίγουρα ήταν πολύ καλή, ωραία γυρισμένη, με τολμηρή άποψη για τους σημερινούς τεχνοκράτες και τους ανθρώπους που στηρίζουν ένα σύστημα – που όσο κι αν απειλείται, τόσο εδραιώνει τη θέση του, βρίσκοντας διεξόδους μελετημένες και στην παραμικρή τους λεπτομέρεια. Στο τέλος ο ήρωας της ταινίας εξακολουθεί τη ζωή που έχει επιλέξει, γιατί μέσα σ’ ένα τέτοιο πλαίσιο οικονομικό και κοινωνικό, αυτό μοιάζει να είναι μονόδρομος, καταλήγει ο σκηνοθέτης – μη εξωραϊζοντας και μη καταφεύγοντας σε έτοιμες λύσεις.
Τη λύση μόνο οι κοινωνίες με τις κυβερνήσεις τους θα μπορέσουν να δώσουν, λαμβάνοντας υπ’ όψιν όλα τα νέα οικονομικά δεδομένα – μέσα σε μια προσπάθεια θωράκισης των κοινωνιών και των ανθρώπων που τις συγκροτούν.
Στοιχεία για τη δημοσίευση — info imdb
![Up in the Air](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2010/03/upIntheAir.jpg?resize=412%2C412)
![](https://i0.wp.com/www.magikokouti-blog.gr/wp-content/uploads/2010/03/J.Reitman.jpg?resize=250%2C188)