![Tour de France](https://i0.wp.com/www.magikokouti.gr/blog/wp-content/uploads/2013/06/the_100th_tour_de_france-1540005_3-hp-300x109.gif?resize=300%2C109)
Στο Doodle της 29ης Ιουνίου, η Google παρουσίασε κινούμενη εικόνα προς τιμήν των 100χρονων της Γαλλικής Ποδηλασίας. Πρόκειται για δύο ποδηλάτες εν κινήσει και σε διαφορετική θέση, σε χρώματα μωβ και μαύρο. Η κίνηση είναι αέναη, η προσπάθεια των ποδηλατών επικεντρωμένη στους δυο τροχούς των ποδηλάτων τους. Το φόντο η Γαλλία!
Ποδηλάτες έχει ζωγραφίσει και ο ζωγράφος Αλέκος Φασιανός (1935-2022) σε φόντο μπλε ή ροζ με μαλλιά και κασκόλ να ανεμίζουν και είναι από τις πιο γνωστές και ωραίες θεματολογίες των έργων του. Η κίνηση είναι παρούσα καθώς ο άνεμος ή το ελαφρύ αεράκι στις ανθρώπινες φιγούρες.